Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
W sobotę rano stany alarmowe na małopolskich rzekach były przekroczone 20 miejscach. Wisła w Krakowie o 6 rano przekraczała stan alarmowy o 12 cm. W kilkunastu miejscach na terenie województwa uaktywniły się osuwiska. Łącznie ewakuowano 71 osób. Według prognoz opady deszczu w regionie będą jednak coraz mniejsze.
Jak informuje rzecznik wojewody Jan Brodowski, na obszarze całego województwa wystąpiły liczne podtopienia budynków, dróg i pól uprawnych. Uaktywniły się osuwiska, szczególnie w powiecie nowosądeckim. Ze względu na silny wiatr odnotowano uszkodzenia poszyć dachowych (szczególnie w powiecie dąbrowskim) oraz połamane konary drzew, i pozrywane reklamy. Główne działania prowadzone były przy umacnianiu i podnoszeniu wałów, zabezpieczaniu posesji przed zalaniem, wypompowywaniem wody z zalanych budynków, zabezpieczaniem uszkodzonych dachów, udrażnianiem przejazdów i przepustów, pomocy przy ewakuacji ludzi. Największe straty odnotowano w powiatach: nowosądeckim, limanowskim, nowotarskim, suskim, tarnowskim, gorlickim i tatrzańskim.
 
Z powodu awarii sieci energetycznej (spowodowanych przez silny wiatr i wodę podmywającą słupy) część mieszkańców regionu nadal pozostaje bez prądu - obecnie jest to 3289 odbiorców w powiatach nowotarskim, nowosądeckim, bocheńskim, dąbrowskim i w Tarnowie. Od piątkowego popołudnia do soboty rano strażacy interweniowali 740 razy (głównie w związku z lokalnymi podtopieniami - najwięcej w powiecie gorlickim i tarnowskim). W nocy prewencyjnie ewakuowano osiem osób. W sumie na terenie całej Małopolski ewakuowano do tej pory 71 osób.
 
Stany alarmowe
 
Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 20 miejscach. To m.in. Wisła w Jawiszowicach (pow. oświęcimski) - o 92 cm, Wisła w Karsach (pow. dąbrowski) o 64 cm, Wisła w Krakowie - Bielanach o 12 cm, Soła w Oświęcimiu o 129 cm, rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej o 47 cm, Skawinka w Radziszowie (pow. krakowski) o 85 cm, Raba w Proszówkach (pow. bocheński) o 227 cm, rzeka Stradomka w Stradomce (pow. bocheński) o 143 cm, Dunajec w Czchowie (pow. brzeski) o 134 cm, Dunajec w Żabnie (pow. tarnowski) o 212 cm.
 
Jak informuje rzecznik wojewody Jan Brodowski, w sobotę obowiązuje: 19 alarmów przeciwpowodziowych (6 w powiatach, 13 w gminach). W 20 miejscach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe (5 w powiatach, 15 w gminach). Alarmy dotyczą sześciu powiatów (myślenicki, suski, nowosądecki, tarnowski, oświęcimski i gorlicki) i gmin: Szczawnica, Krościenko, Czchów, Skawina, Bukowina Tatrzańska, Bochnia, Łapanów, Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów, Szczucin, Gnojnik oraz miasta Bochnia.
 
Osuwiska w regionie
 
W wielu miejscach uaktywniły się osuwiska - niektóre zagrażają budynkom mieszkalnym. W m. Barcice (gm. Stary Sącz, pow. nowosądecki) - zagrożone 3 budynki, ewakuacja 15 osób, Piwniczna Zdrój (gm. Piwniczna Zdrój, pow. nowosądecki) - nie zagrażające budynkom, m. Chomrzysko (gm. Nawojowa, pow. nowosądecki)-nie zagrażające budynkom, m. Mochnaczka Niżna (gm. Krynica Zdrój, pow. nowosądecki)- nie zagrażające budynkom, m. Kąclowa (gm. Grybów, pow. nowosądecki)-nie zagrażające budynkom, Osunięcie mas ziemi na budynek gospodarczy w m. Gliczarów Górny "Stasikówka - Golocki" (gm. Biały Dunajec), m. Brzegi (gm. Bukowina Tatrzańska, pow. tatrzański) - zagrażające budynkowi mieszkalnego (zarządzono ewakuację mieszkańców - 2 osoby), uszkodzony budynek mieszkalny w wyniku osuwiska przy ul. Tatrzańskiej w m. Poronin (gm. Poronin, pow. tatrzański), Osuwisko przy Szkole Podstawowej w m. Poronin (gm. Poronin, pow. tatrzański). 3 osuwiska na terenie wsi Osielec (gm. Jordanów, pow. suski), 5 osuwisk na terenie gminy Maków Podhalański (pow. suski), osunięcie ziemi na budynek (stara szkoła) na długości ok. 50m (gm. Sękowa, pow. gorlicki), w Mszanie Górnej, Łostówce (gm. Mszana Dolna pow. limanowski), w Tymbarku (gm. Tymbark pow. limanowski), w Wielkiej Wsi (gm. Wojnicz, pow. tarnowski), m. Stańkowa (gm. Łososina Dolna) zagrożony budynek mieszkalny, osunięcie skarpy na drogę Pcim-Średnia Sucha (pow. myślenicki), osunięcie skarpy w Nowym Brzesku (pow. proszowicki), osuwisko na potoku Łapszanka w m. Łapsze Niżne (pow. nowotarski), osuwisko skarpy przy ul. Nowa 30 w m. Łapsze Niżne (pow. nowotarski).
 
Utrudnienia komunikacyjne
Z powodu wylania wody z rzek i rowów melioracyjnych, lokalnie nieprzejezdne są drogi: 1 krajowa, 5 wojewódzkich, 3 powiatowe oraz 1 odcinek szlaku kolejowego. Policja zorganizowała objazdy. Nieprzejezdne odcinki dróg:
- DW 968 w miejscowości Kamienica (pow. limanowski) - zamknięty most, połączenie na trasie Mszana Dolna- Kamienica -Łącko,
- DW 977 na granicy miejscowości Dąbrówka Tuchowska i Siedliska (pow. tarnowski)- zalana droga,
- DW 980 na granicy miejscowości Gromnik i Golanka i Gromnik-Rzepiennik-Biecz (pow. tarnowski) - zalana droga,
- DW 981 w miejscowości Pławna (pow. tarnowski) - odcinek o długości ok. 200m (duża ilość błota pozostała na jezdni po przejściu wody),
- DW 973 w miejscowości Borusowa (pow. dąbrowski) - nieczynny prom z uwagi na wysoki poziom wody,
- 1514K w kierunku przejścia granicznego w Leluchowie - zamknięta,
- 1576K Nowy Sącz - Florynka - zamknięta,
- 1923K m. Stróża zamknięty most, uszkodzone przyczółki.
W nocy z powodu licznych rozlewisk wody zamknięta była droga krajowa nr 75, między Brzeskiem a Nowym Sączem. Nad ranem sytuacja się poprawiła i trasa jest już przejezdna.
 
Utrudnienia w ruchu:
- DW 969 w miejscowości Krościenko nad Dunajcem (pow. nowotarski) - zerwany chodnik, naniesiony rumosz kamienny na jezdnię - wprowadzony ruch wahadłowy,
- DW 981 na odcinku Biała Niżna - Grybów - podmyty korpus drogi,
- DW 971 w miejscowości Zubrzyki (pow. nowosądecki) - rozmyte pobocze,
- DW 975 w m. Gródek n. Dunajcem (pow. nowosądecki) - woda przelewa się przez drogę, utrudniony przejazd dla samochodów osobowych,
- 1022K w miejscowości Okleśna (pow. chrzanowski),
- 1556K relacji Rożnów-Zagórze,
- 1449K relacji Witowice-Rożnów,
- 87 droga krajowa w m. Piwniczna Zdrój.
 
Nieprzejezdny jest odcinek szlaku kolejowego Tarnów-Krynica, w m. Bogoniowice (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski). Powodem jest podtopienie torów. Uruchomiona została komunikacja zastępcza.