W marcu zakończy się montaż ostatniego elementu konstrukcji stalowej mostu na Wiśle w Połańcu. Pod koniec roku zostanie oddany do użytku. Połączy województwo podkarpackie ze świętokrzyskim
- Budowa jest realizowana zgodnie z harmonogramem - informuje Władysław Ryszard Guzek ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest kierownikiem projektu. - Planowane oddanie mostu do użytku przypada na listopad. Wszystko jest na dobrej drodze, by ten termin został dotrzymany - zapewnia.
Budowa mostu zaczęła się w listopadzie 2012 roku. Do tej pory prace przebiegały sprawnie, nie było żadnych opóźnień. Inwestycja pochłonie około 211 mln zł. Większość środków - około 85 proc. - pochodzi z dofinansowania unijnego.
Budowa nowej przeprawy mostowej na Wiśle w okolicach Połańca wraz z drogami dojazdowymi to wspólny projekt obu województw. Jego celem jest rozbudowa układu komunikacyjnego oraz usprawnienie ruchu w obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.
Województwo podkarpackie finansuje budowę połowy mostu na Wiśle w Połańcu, 2,2 km drogi dojazdowej z mostem na rzece Breń, około 10 km nowego odcinka drogi łączącej drogę wojewódzką nr 982 (Szczucin - Jaślany) z drogą 985 (łączącą Tarnobrzeg, Mielec i Dębicę) i most na rzece Wisłoce. Druga połowa mostu na Wiśle, 17-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 764 Staszów - Połaniec oraz most na rzece Czarna Staszowska to zadania województwa świętokrzyskiego.
Według pierwszych założeń budowa mostu na Wiśle wraz z drogą wojewódzką nr 764 na trasie Staszów - Połaniec miała być zrealizowana w latach 2011-2013. Nie stało się tak, ponieważ były problemy z decyzją środowiskową. Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie nie wydała pozytywnej opinii na temat inwestycji z powodu protestu mieszkańców. Mieli oni zastrzeżenia co do przebiegu drogi nr 764, ponieważ obawiali się zwiększenia ruchu i hałasu w okolicy swoich domów. Nie chcieli też się zgodzić na montaż ekranów dźwiękochłonnych oraz bram wyjazdowych z ich posesji, które miałyby powstać wraz z nową jezdnią. Zdecydowano więc, by droga nr 764 przebiegała starą trasą, bez ekranów i bram.
Decyzja środowiskowa umożliwiająca rozpoczęcie prac została wydana w 2012 roku. W lipcu 2012 roku ogłoszony został przetarg na realizację. Rozstrzygnięto go w październiku. Przetarg na wykonanie mostu wygrało konsorcjum składające się z Przedsiębiorstwa Robót Mostowych "Mosty - Łódź", Vistal Gdynia i Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.
Remontem drogi wojewódzkiej nr 764 zajmuje się Skanska. Prace przy niej zaczęły się w lipcu ubiegłego roku i potrwają do tegorocznego lata. Natomiast most w Połańcu zostanie ukończony w listopadzie.