Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Powiśle Dąbrowskie zyskało swojego reprezentanta w sejmie. Będzie nim, jak dywagowano jeszcze przed wyborami, lider PiS Wiesław Krajewski, zwycięzca wyborów w gminie Dąbrowa Tarnowska i powiecie dąbrowskim.
W okręgu tarnowskim zdobył nawet więcej głosów niż dobrze znana i popierana dyrektor nowego szpitala Anna Czech, która także dostała się do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.
 
Stał się dzięki temu zdecydowanym wygranym wśród kandydatów startujących do sejmu z Powiśla. W gminie zdobył ponad 9 tys. głosów, w tym w samej Dąbrowie 3527. Również w Żabnie, Radgoszczy, Oleśnie i Szczucinie uzyskał dobre wyniki. W okręgu tarnowskim zdobył 13 060 ważnych głosów (dla porównania: Anna Czech – 11 089).
 
Wiesław Krajewski jest liderem PiS na Powiślu, radnym kilku kadencji (w ostatnich kadencjach w opozycji). Jest najaktywniejszym wśród radnych powiatowych. Był starostą Powiatu Dąbrowskiego. Dwukrotnie startował w wyborach na burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej. Jest przedsiębiorcą.
Jest również jednym z nielicznych kandydatów, którym udało się dostać z Powiśla do sejmu. Ostatnim szczęśliwym był Robert Pantera.
 
Prawo i Sprawiedliwość w ogóle osiągnęło bardzo dobry wynik w okręgu tarnowskim. Na listę PiS głosy oddało 151 623. wyborców, co stanowi 50, 46 % głosujących. Do sejmu z „15”, z PiS weszli:
- Włodzimierz Bernacki (27 673)
- Michał Wojtkiewicz (132 30)
- Urszula Rusecka (16 971)
- Wiesław Krajewski (13 060)
- Józefa Szczurek – Żelazko (156 35)
- Anna Czech (11 089)
 
Do sejmu z okręgu tarnowskiego wejdzie jeszcze Urszula Augustyn z PO (13 928), Władysław Kosiniak Kamysz z PSL, związany z Powiślem Dąbrowski (12 171) oraz Norbert Kaczmarczyk – „jedynka” z KWW Kukiz’ 15 (8926).
Do senatu nie dostał się, startujący z Powiśla, dyrektor dąbrowskiego szpitala Łukasz Węgrzyn, który otrzymał 51 039 głosów. Zdeklasował go prof. Kazimierz Wiatr z PiS otrzymując 91 164 głosy. Był już senatorem VI, VII i VIII kadencji. W poprzednich wyborach, w tym okręgu, uzyskał znacznie słabszy wynik – 52 814 głosów.
Tym samym Powiśle Dąbrowskie nie będzie miało swojego przedstawiciela w senacie, ale za to będzie go miało w sejmie. Wiesław Krajewski będzie długo oczekiwanym posłem z powiatu dąbrowskiego, reprezentując interesy tego regionu.
Wiesławowi Krajewskiemu gratulujemy bardzo dobrego wyniku i sukcesu w wyborach parlamentarnych.
Frekwencja w tych wyborach wyniosła 51, 84 %. Dąbrowa okazała się tutaj nieco gorsza – do urn udało się 48, 07% osób uprawnionych do głosowania.