Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kontrowersje wokół utworzenia Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych

Uchwałą rady powołane zostało Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych, które ruszy od września. Centrum powstanie na bazie dotychczasowego Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych w Szczucinie, który zostanie rozwiązany, ale nie zlikwidowany. Nadal działać będą, na dotychczasowych zasadach, wszystkie szkoły wchodzące w skład szczucińskiego ZSP, a dodatkowo w ofercie edukacyjnej Powiatowego Centrum pojawi się Ośrodek Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego.

 

Nowa jednostka będzie obejmować działające dotychczas z powodzeniem Liceum Ogólnokształcące, Technikum Zawodowe, Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Ośrodek Dokształcenia i Doskonalenia Zawodowego. Nie tylko żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana, ani przekształcona, ale wejdzie w obręb większej struktury, zachowując jednak pewną autonomiczność – dokumenty wydawane będą, jak dotychczas, z pieczęcią danej szkoły, a nie całego centrum, co jest niezwykle istotne dla uczniów.

Ponadto, jak deklaruje koalicja, samo powołanie do życia Powiatowego Centrum nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami poza wymianą tablic i pieczęci. Przyniesie za to dodatkowe korzyści w postaci organizacji kursów i szkoleń. Kadra dydaktyczna pozostanie bez zmian.

Trudno się jednak dziwić obawom opozycji o losy zwłaszcza liceum ogólnokształcącego w Szczucinie, które cieszy się dobrą renomą (i jego obecnego dyrektora uważanego za twórcę sukcesu szkoły). Słowa „likwidacja” i „rozwiązanie” szkoły budzą niepokój i sprzeciw społeczny. Nie jest to jednak ani likwidacja, ani przekształcenie w takim rozumieniu, jak mieliśmy z tym do czynienia niedawno w gminie. Pod tym względem powiat ma nad gminą przewagę.

Opozycję zastanawiały przede wszystkim ewentualne dodatkowe koszty funkcjonowania Centrum. I takie pytanie postawił Wiesław Krajewski.

– Pojawiła się szansa, że można sięgnąć po środki unijne do wyposażenia tych warsztatów. (…) Decyzja jest powodowana też niżem demograficznym. (…) To są środki logistyczne tylko. Wielkość kadry zostaje ta sama. Będzie to wymiana pieczątek; szkoły pozostają jako szkoły. Nowością w tej strukturze jest Ośrodek. (…) Samodzielny Ośrodek generowałby koszty dodatkowe. Mogą teraz świadczyć usługę przekwalifikowań zawodowych. To podnosi status szkoły. W skład wchodzą też pracownie: budowlana i hotelarska. Pracownie sfinansowane są ze środków unijnych. Przygotowujemy się do 2014 r., gdy do szkół pójdzie jeszcze mniej uczniów. Szkoła i Ośrodek mogą już zarabiać. Ważne jest, żeby wejść w ten rynek pracy i umieć na tym jeszcze zarobić – tłumaczył wicestarosta.

– Oczekuję takiej konkretnej odpowiedzi. Ja się pytam o docelowy projekt. Ile trzeba przeznaczyć, żeby doprowadzić ten projekt do celu? Ja oczekuję odpowiedzi konkretnych. Ile my jako powiat zapiszemy w budżecie, aby osiągnąć ten cel edukacyjny? – dopytywał Krajewski.

– Ta placówka nawet w wariancie pesymistycznym zarobi na siebie. Od 1 września może prowadzić działalność gospodarczą. Ona sama potrafi już na kursach zarobić – poinformował Robert Pantera.

 Ile to będzie kosztowało? Mówimy o wymiernych kosztach – pytał Krajewski.

– Szkoła budżet ma. Mówiliśmy o możliwości pozyskaniu środków unijnych na lata 2014 – 2020. Czekamy na to, jaka będzie możliwość finansowania. My przygotowujemy się do pozyskania środków zewnętrznych. To od nas będzie zależeć, na ile nas będzie stać środków własnych. Szkoła ma zaplecze – tłumaczył starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Do dyskusji włączył się również Krzysztof Bryk:

– Stoimy przed pakietem uchwał, które zmieniają edukację w Szczucinie. Środowisko szczucińskie nie przechodzi obojętnie wobec tych zmian. Są obawy przed restrukturyzacją. Jest znowu taka obawa, żeby nie zniszczyć tego liceum ogólnokształcącego. Żeby nie zapomnieć o tym, że nie chcemy obniżyć poziomu liceum ogólnokształcącego, lecz stworzyć jedną całość. Możemy dać szansę tej szkole. Żeby tak robić, by nie zmarnować tego, co już jest. Chodzi o rozwój szkolnictwa. Dać szansę szkole, ale nie zmarnować tego, co jest – przekonywał radny.

Paweł Lechowicz dementował pogłoski, jakoby zarząd powiatu chciał się „pozbyć” dyrektora Jana Giery, który uważany jest za twórcę sukcesu szczucińskiego liceum:
– Ja rozumiem, że ta współpraca z zarządem jest? – dopytywał Lechowicz, co osobiście potwierdził obecny na sali dyrektor Giera – Wszystko idzie w dobrym kierunku, jeśli chodzi o współpracę.

Do dyskusji włączył się również Robert Kądzielawa:
– Tu się nie rozumiemy. Ja jestem za tym, żeby zespół szkół dalej istniał, a obok niego powołać Centrum. (…) Prawdziwy powód jest ryzykowny, a gra jest niewarta świeczki. Pan dyrektor Giera wymyślił ten pomysł i to jest dobry pomysł, ale teraz jest ofiarą własnego sukcesu.

To nie jest likwidacja. To rozwój szkoły!

Wreszcie głos w dyskusji zabrał sam dyrektor Jan Giera, który od kilku lat z powodzeniem prowadzi ZSP w Szczucinie. Na ten głos wszyscy czekali co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – Giera, jak słusznie zauważył Kądzielawa, jest pomysłodawcą utworzenia Centrum. Po drugie – w pewnym momencie, z toku dyskusji, trudno było wywnioskować, czy utworzenie Centrum jest jednak dobrym pomysłem, czy wyłącznie ryzykiem. Jan Giera rozwiał te wątpliwości tłumacząc, że to bardzo dobry pomysł:
– Oczywiście jestem autorem tego pisma o utworzenie Ośrodka Doskonalenia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. To, co powstało w tej chwili; ten pomysł jest świetny, jest bardzo dobry dla rozwoju szkoły. To nie jest likwidacja, to jest rozwiązanie. Szkoła nadal istnieje, a zmieniona jest tylko nazwa placówki. W skład niej będzie wchodził Ośrodek, o którym mówiłem. Publicznie chcę oświadczyć – nie ma likwidacji szkoły w Szczucinie! Jest rozwój szkoły w Szczucinie!

Do dyskusji przyłączył się zazwyczaj milczący Marian Gajda:
– Aby wykorzystać te środki, które są możliwe – te 20 milionów zł., co mówił starosta. Będzie możliwość korzystania z tego. (…) To jest bardzo ważne dla młodzieży naszego powiatu. (…) Musimy to zrozumieć. Uspokoić się. Na pieczątce będzie pisać: Liceum Ogólnokształcące, technikum w Szczucinie… (…) Przekształcenie na tym polega.

Robert Pantera podziękował dyrektorowi Gierze za wkład pracy i pozycję szkoły.

– To, żeby do szerszej opinii trafiło, że zespół szkół nadal istnieje z dobrym sukcesem! Dla środowiska służymy nadal – apelował Jan Giera.

– Żeby osiągnąć ten cel, to nie potrzeba robić przekształcenia tej szkoły, która istnieje i w oczach opinii publicznej wzorcowo edukuje. (…) Zbyt ryzykowne jest przekształcenie . Ja jeszcze raz zachęcam, by nie podejmować tak ryzykownego kroku. Ja zachęcam do tego, by zostawić tę szkołę i równolegle utworzyć Ośrodek, o którym mowa. Zbyt ryzykowne jest przekształcenie całej jednostki – przekonywał Wiesław Krajewski.

– Tym rozwiązaniem pokazujemy oszczędności. Na dzień dzisiejszy już Pan dyrektor prowadzi kursy. Największą szansą jest prowadzenie kursów i doskonalenia zawodowego dla dorosłych – tłumaczył Robert Pantera.

– Będę głosował przeciwko rozwiązaniu placówki, bo mam obawy, że dyrektor Giera nie doczeka końca kadencji. – zadeklarował Lesław Wieczorek.

Robert Kądzielawa natomiast zaapelował do mediów, by dokładnie przekazały przebieg głosowania; kto był „za” rozwiązaniem szkoły, a kto „przeciw”. Gdyby szkoła w przyszłości straciła na tym rozwiązaniu radny chce, by była jasność, kto w jaki sposób głosował.

Za utworzeniem Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego głosowali jednogłośnie wszyscy radni.

Za rozwiązaniem ZSP w Szczucinie głosowało 11 radnych, 3 było przeciw (Krajewski, Kądzielawa, Wieczorek).

Za utworzeniem Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych opowiedziało się 11 radnych, 2 zagłosowało przeciw (Krajewski, Wieczorek).

Pytanie radnych opozycyjnych o losy Jana Giery dyrektora ZSP w Szczucinie może być zasadne. 31 sierpnia 2014 r. dyrektorowi kończy się umowa o pracę. Czy powiat przedłuży tę umowę, czy może ogłosi konkurs na to stanowisko? Trudno powiedzieć. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie umowy zarówno dyrektorowi Janowi Gierze, jak i dyrektor ZOZ Teresie Kopczyńskiej. Jaką decyzję podejmie powiat – czas pokaże.

Ula Skórka

[Źródło oraz Pełny artykuł na stronie: e-kurier]