Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Jak pisze jeden z Czytelników, który ostrzega mieszkańców gminy Szczucin przed nieuczciwymi praktykami firmy "Vita" (lub podobno zamiennie "BonaVita") oferującej "darmowe badania przenośnym rezonansem magnetycznym".
Po Szczucinie roznoszone są ulotki zapraszające na spotkanie i darmowe badania w SCKiB w przyszły czwartek 23 VII 2015 r. 
 
 
Oszustwo polega na manipulowaniu i nakłanianiu starszych osób do zakupu za duże pieniądze wątpliwych urządzeń i specyfików, mających mieć cudowne właściwości, a w rzeczywistości niewiele wartych i nieskutecznych.
 
Praktyki firmy "Vita" opisane są w artykule pani Katarzyny Wiśniewskiej, dostępnym pod tym linkiem:
 
Fragment artykułu:
Miał być darmowy rezonans, był podstępny marketing
 
Chcesz bezpłatnie zbadać stan swojego serca, trzustki, kości, oczu, skóry? Wystarczy, że przez dwie minuty potrzymasz w dłoni świecący przedmiot przypominający długopis. Wyniki z pewnością nie będą najlepsze, ale nie martw się, po okazyjnej cenie kupisz cudowną matę wibrującą, która jest remedium na wszelkie bolączki.
 
Dwa tygodnie temu znalazłam w skrzynce pocztowej kartkę-komunikat z zaproszeniem na "bezpłatne badania stanu zdrowia z wykorzystaniem zjawiska rezonansu magnetycznego". Na awersie zaproszenia podano miejsce, godzinę i prośbę o przybycie bez dzieci. Na rewersie przytoczono kilka najczęściej zadawanych pytań. Z FAQ dowiedzieć się można, że bezpłatnie przebadają nam serce i układ krążenia, trzustkę, wątrobę, nerki, układ pokarmowy, kości, oczy, skórę, płuca, układ odpornościowy i inne. Kto nam przebada? Kto zaprasza? Tego nie wiadomo. Już dzieci w podstawówce uczą się formułki pisania zaproszeń. Wiedzą, że informacja o tym, kto nas zaprasza, jest równie ważna jak to, gdzie i kiedy.
 
Szkolny błąd, ale daje do myślenia. Podano tylko numer komórkowy z adnotacją, by dzwonić w godz. 14-17.  [...]
 
Informacja z podobnego spotkania w Rzeszowie
 
Chcieli nas "uzdrowić” za 5 tysięcy złotych!
Firma BonaVita z Katowic kusi bezpłatnymi badaniami. W rzeczywistości sprzedaje pseudomedyczne urządzenie. To rezonator biofotonowy za... 5 tysięcy złotych.
Kilkadziesiąt osób, głównie starszych ludzi, przyjechało w ub. tygodniu na badania zorganizowane w jednym z hoteli w Rzeszowie. Zostali na nie zaproszeni telefonicznie. Organizator zapewniał, że badania są bezpłatne, a prowadzi je jeden ze znanych instytutów, za pieniądze z Unii Europejskiej.
– Zachęcony takim zaproszeniem wybrałem się z żoną i znajomymi - opowiada Witold Drozdowski z Rzeszowa. – Mnie i żony nie wpuścili, bo okazało się, że nie mamy ponad 50 lat. Nasi znajomi weszli.
Żadnych badań nie było, Rzeczywiście, w środku robiono jakieś "badania”. 
– Polegało to na tym, że kazano mi podnieść jedną rękę, naciskali mi na mięśnie i powiedzieli, że nie jest dobrze – opowiada Robert z Rzeszowa (nazwisko do wiad. red.). – Potem założyli mi jakieś urządzenie, potrzymali kilkanaście minut i stwierdzili, że jest o wiele lepiej.
Cóż to za urządzenie, które w kilkanaście minut poprawia stan zdrowia? To rezonator biofotonowy do harmonizacji energetycznej organizmu, za, bagatela, 5 tys. złotych!
- Ja tego nie kupiłem, bo coś mi nie pasowało – twierdzi Robert. – Ale byli tacy, zwłaszcza starsi ludzie, którzy kupili. Nie dziwię się, bo presja ze strony ludzi wykonujących te pseudobadania była ogromna. Mówili szybko i podniesionym głosem, natychmiast podkładając umowy kredytowe do podpisania. To był jakiś koszmar. Uciekłem stamtąd.
 
Lekarze: nic o tym nie wiemy
Organizatorzy spotkania zachwalali urządzenie, twierdzili, że stosowane jest w medycynie i rehabilitacji, działa na zasadzie rezonansu falowego, doprowadza do równowagi energetycznej, a ta jest podstawą skutecznego leczenia. 
– Nigdy nie słyszałem o takim urządzeniu, w szpitalu się go nie stosuje – zapewnia Grzegorz Przysada, ordynator oddziału rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. 
Zdziwiony istnieniem rezonatora biofotonowego jest także Mariusz Drużbicki, fizjoterapeuta. 
– Nie słyszałem o czymś takim, to pewnie jakiś nowy gadżet. Wiem, że ludzie chorzy zrobią wszystko, żeby wyzdrowieć, ale lepiej pieniądze przeznaczyć na gimnastykę, rehabilitację, a nie na takie wynalazki. Kontaktowałem się w tej sprawie z konsultantem krajowym ds. rehabilitacji. Też nie słyszał o tym rezonatorze.
 
Telefony milczą
Jak wynika z ogłoszenia, które umieszczono na drzwiach hotelu, w którym przeprowadzano "badania'”, organizatorem akcji była BonaVita. Taki instytut funkcjonuje w Katowicach. Na swojej stronie internetowej zachwala urządzenie. Pisze, że jest to sprzęt, który odpowiada normom Unii Europejskiej. Podane są też numery telefonów: stacjonarny i komórkowy. Dzwoniliśmy na oba przez kilka dni. Niestety, bezskutecznie.
 
Wyjaśnienie Nowiny24.pl
W artykule pt. „Chcieli nas „uzdrowić” za 5 tysięcy złotych!”, opublikowanym 26 września 2012 r. na portalu nowiny24, znalazła się informacja, że organizatorem spotkania w Rzeszowie, podczas którego sprzedawano rezonator biofotonowy do harmonizacji energetycznej, był instytut BonaVita z Katowic. Jest to informacja nieprawdziwa. Firma Bona-Vita International SA nie jest instytutem i nie organizowała spotkania w Rzeszowie. Za nieścisłości przepraszam.
Autor artukułu nowiny24: Małgorzata Froń
 
Planowaliśmy wybrać się z redakcji na takie spotkanie, aby sprawdzić na własnej skórze oraz posłuchać argumentów, ale podobno wstęp mają TYLKO osoby starsze, powyżej 50 roku. Młodsze wynika są niemile widziane, gdyż mogą się jeszcze na miejscu zorientować w oszustwie.
 
Dodatkowo to nie pierwsze podobnego typu oszustwa, które są organizowane w SCKiB w Szczucinie. Nie tak dawno prezentowane były Solary w sporo zawyżonych cenach, sprzedawane niby z dofinansowaniem, a okazuje się że jednak taniej jest w miejscowych firmach.
 
Sugerujemy zmianę regulaminu akceptowania takich spotkań w SCKiB, tylko od podmiotów pewnych, bez wyroków sądowych, czy wątpliwej opinii społecznej w innych miastach. Jeśli coś jest uzdrawiające, lek, czy suplemety diet, to np obowiązek obecności jednego z lekarzy z Naszego Ośrodka Zdrowia.
SCKiB przy wynajmowaniu sal, nie powinna patrzeć tylko na wysokie nominały banknotów, ale głównie na bezpieczeństwo i spokój mieszkańców Szczucina.
 
Oczywiście, drodzy mieszkańcy uważajcie na uzdrawiające:
- materace
- garczki
- długopisy, pałki, migoczące błyskotki
- urządzenia których nigdy nie widzieliście w Szpitalach, czy Sklepach
Amerykańscy naukowcy już wszystko wymyślili co da się sprzedać naiwnym ludziom, łącznie z pedofilią jako orientacją seksualną.
Nie pozwólcie by na Was testowali jakieś tabletki. Nie marnujcie zdrowia i pieniędzy.
 
 
Nie bądź NAIWNYM człowiekiem!
 
[Źródło:
1. Kontakt od mieszkańca
2. http://wyborcza.pl/1,75248,17398602,Mial_byc_darmowy_rezonans__byl_podstepny_marketing.html
3. http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120926/RZESZOW/120929696
]